Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Sacré-Coeur jest słynny budynek w Paryżu (Francja), znajduje się na szczycie wzgórza Montmartre. Jest Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (w języku francuskim, Sacre Coeur de Jesus). Początkowo pomyślany jako pomnik publiczny uczcić pamięć o wielu obywateli francuskich, którzy stracili życie w czasie wojny francusko-pruskiej i odpokutować za grzechy gminy. Był architektem Paul Abadie która wygrała przetarg na jej budowę.

Pierwszy kamień został położony w 1875 roku, a zakończono w 1914, ale nie poświęcił się do końca pierwszej wojny światowej w 1919 roku. Kościół został zbudowany z bezpośredniego zaangażowania rządu III RP, i świętować początek nowego systemu, którego przepisy są konstytucyjne za tamten rok.

Choć bardzo kontrowersyjna, jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Paryżu Bazylika posiada krzyża greckiego, z czterema kopułami zdobi:. Kopuła centralna, 80 metrów wysokości, są dotykane przez latarkę, utworzony przez kolumnadę. W absydzie, ogromny plac wieża wieża służy jako prowadzenie, m.in. na Savoyarde, średnica Dzwon 3 m oraz ponad 26 ton masy, oferowany przez diecezję Chambéry.Krypta ma taki sam układ jak w kościele, i jest jednym z osobliwości bazyliki.

Architektura bazyliki jest zainspirowany architektury rzymskiej i bizantyjskiej i wpłynęły inne religijne budynki XX wieku, takich jak Bazylika Sainte-Teresy z Lisieux. Możesz przejść do bazyliki biorąc kolejką na Montmartre.

Więcej informacji: www.wikipedia.org

.