Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny.

Champs Elysees i Les Champs-Elysées to największa aleja w Paryżu (1880 metrów), i trwa od Łuku Triumfalnego na Place de la Concorde.

Nazwa pochodzi od Pól Elizejskich z mitologii greckiej, które wyznaczone Domu umarłych, zarezerwowaną dla cnotliwych dusz, odpowiednik chrześcijańskiego raju. Aby przejść musiał pić w rzece Lethe, co czyniłoby je zapomnieć ich przejścia przez piekło.

Francuzi nazywając ją najpiękniejszą aleję na świecie ("la belle avenue oraz du monde"). Uważa się również najbardziej znany aleja na świecie i najbardziej luksusowych.

Na szczycie alei, która zaczyna się na placu "Charles de Gaulle" (dawniej Place de l'Etoile, "Place de l'Etoile") są kina, luksusowe butiki i domy towarowe (w tym jeden poświęcony muzyka).

Niższa aleja prowadząca do Place de la Concorde (gdzie egzekucje odbywały), otoczony jest ogrodem i kilka budynków publicznych są wspaniałe: Pałac Discovery ("Palais de la Découverte"), Petit Palais i Palace Grand i Uniwersytet Paris IV.

Champs Elysees jest częścią historycznej osi Paryż, który przechodzi przez Ogrodów Tuileries dostać się do Luwru.

Po przeciwnej stronie Łuku Triumfalnego, Aleja Wielkiej Armii i Avenue Charles de Gaulle przedłużyć Pól Elizejskich. W latach dziewięćdziesiątych została ona zbudowana w tym samym wale Grande Arche, w modnej dzielnicy "La Défense", jednego z najważniejszych centrów finansowych w Unii Europejskiej, wraz z Frankfurtu.

Arc de Triomphe


Łuk Triumfalny w Paryżu, jest chyba najbardziej znany łuk triumfalny. Znajduje się na Place Charles de Gaulle, na zachodnim końcu Pól Elizejskich. Dawniej Nazwa placu została Place de l'Etoile

Napoleon Bonaparte postanowił zbudować ten łuk po zwycięstwie w bitwie pod Austerlitz (1805), po obiecujących swoich ludzi: "powrót do domu pod łuki triumfalne". Został zaprojektowany przez Chalgrin, zainspirowana architektury rzymskiej, i osiąga wysokość 49 metrów i 45 szerokości. Ma pomnik w każdym z czterech filarów:

  • Le Triomphe (Triumph), 1810
  • Rezystancja (opór)
  • La Paix (Peace)
  • Marsylianka (Marsylianka)

Na zewnętrznych stronach łuku są wyryte nazwiska wielkich rewolucjonistów i wojsko zwycięstwach Napoleona I. Na wewnętrznych ścianach pomnika wyryto nazwiska 558 francuskich generałów Imperium.Nazwiska tych, którzy zginęli w bitwie są podkreślone.

Napoleon zmienił zdanie w ostatniej chwili podczas dokonywania pomnik w Place de l'Etoile (Place de l'Etoile), ponieważ na pierwszy pomnik, który został zbudowany był słoń więcej niż 50 metrów, aby rzucić bieżącej wody przez rurę, ten budynek byłby chyba bardziej imponujące niż aktualna wartość Łuk Triumfalny wzniesiony na zwycięstwo w bitwie pod Austerlitz.

Wewnątrz Arc jest muzeum, który wyjaśnia jej historii i budowy. Jest możliwe, aby wspiąć się na dachu, z którego można podziwiać panoramiczny widok na niektóre z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Paryżu

Więcej informacji: www.wikipedia.org

.